Category
SH8-130
Max. Frame Rate: 1,100,000 FPS
Min. Exposure Time: 150 ns
PIV Interframe Time: ≥ 250 ns
Pixel Size: 20 μm
Standard Storage: 512GB / 1TB / 4TB
BSl image sensor Peak quantum efficiency ≥85%
Applications: Advanced Scientific Research, Defense & Security, Aerospace, etc.
Compliance: CE / KC / FCC
Product Specification
| Model | SH8-130 |
| Max. Resolution | 1280×1024 |
| Full Frame Rate | 30000FPS |
| Max. Frame Rate | 1100000FPS |
| Min. Exposure Time | 150ns |
| Bit Depth | 8bit/10bit/12bit |
| Color | Monochrome (M) |
| Cell Size(μm) | 20μm |
| Data interface | 10 Gigabit Ethernet compatible with 2.5Gbps 1Gbps |
| Dynamic Range | 60dB |
| Analog Gain | ×2、×4、×8 |
| Operating Temperature | Standard -10~50℃ customizable large-range temperature version |
| Heat dissipation mode | Air Cooling |
| Pluggable HDD | Support |
| Extended Memory | / |
| RAM | 1TB/4TB/8TB(Optional) |
| Lens Mount | F Port [Adapt to E /EF (E-control) /C port] |
| Power consumption | DC20-32V,dual power supply |
| Dimensions (excluding protrusion parts) | 210D×125W×125H |
| Weight | Approx. 4 kg |
Data Download
SinceVision-High-speed Camera-Product Brochure 01V1 Hot New
PDF / 12.98MB
Product Manual
Customer Case
Related Products












