Category
SHS-103
Full-frame resolution: 1280×864
Full-frame frame rate: 3600fps
Minimum exposure: 100ns
PIV double exposure time: ≥150ns
Pixel size and sensitivity exceeding those of its class: 10μm
Product Specification
| Model | SHS-103 |
| Max. Resolution | 1280×864 |
| Full Frame Rate | 3600FPS |
| Max. Frame Rate | 88600FPS |
| Min. Exposure Time | 100ns |
| Bit Depth | 8bit |
| Color | Monochrome (M) / Color (C) |
| Cell Size(μm) | 10μm |
| Data interface | CoaxPress |
| Dynamic Range | 60dB |
| Analog Gain | ×2、×4、×8 |
| Operating Temperature | 0~40°C Wide temperature version can be customized. |
| Heat dissipation mode | Air Cooling(Optional) |
| Pluggable HDD | |
| Extended Memory | 4TB-30TB |
| RAM | / |
| Lens Mount | Optional( E mount or C mount) |
| Power consumption | DC12-28V,<12W |
| Dimensions (excluding protrusion parts) | 60D*72W*72H |
| Weight | 430g(E mount),470g(Cmount) |
Data Download
SinceVision-High-speed Camera-Product Brochure 01V1 Hot New
PDF / 12.98MB
Product Manual
Related Products












