Category
SH3-105
Maximum shooting speed: 365,000 FPS
Minimum exposure time: 100 ns
Pixel size: 14.6 μm
Dynamic range: 60 dB
PIV double exposure: ≥210 ns
Standard memory: 16GB/32GB/64GB/128GB optional
Expandable memory: 2TB/4TB optional
Application scenarios: High-end scientific research and industrial fields
Compliance: KC / FCC
Product Specification
| Model | SH3-105 |
| Max. Resolution | 1280×1024 |
| Full Frame Rate | 5000FPS |
| Max. Frame Rate | 365000FPS |
| Min. Exposure Time | 100ns |
| Bit Depth | 8bit |
| Color | Monochrome (M) / Color (C) |
| Cell Size(μm) | 14.6μm |
| Data interface | 10GigE/GigE |
| Dynamic Range | 60dB |
| Analog Gain | ×2、×4、×8 |
| Operating Temperature | Standard -10~50℃ customizable -40~65℃wide temperature range version |
| Heat dissipation mode | Air Cooling |
| Pluggable HDD | |
| Extended Memory | 2TB |
| RAM | 16GB/32GB/64GB |
| Lens Mount | E mount (adapt to F mount C mount and EF mount) |
| Power consumption | DC24V,30W |
| Dimensions (excluding protrusion parts) | 99D*110W*110H |
| Weight | <1.8kg |
Data Download
SinceVision-High-speed Camera-Product Brochure 01V1 Hot New
PDF / 12.98MB
Product Manual
Related Products












