Category
SH6-503S
Maximum shooting speed: 500,000 FPS
Minimum exposure time: 100 ns
Pixel size: 7.8 μm
Dynamic range: 60 dB
Data bandwidth: 140 Gbps
PIV double exposure: 280 ns
Standard memory: 40 GB/80 GB/160 GB/320 GB optional
Expandable memory: 4 TB/12 TB/24 TB optional
Application scenarios: High-end scientific research, defense and military industry, aerospace, high-speed industry, etc.
Compliance: CE / KC / FCC
Product Specification
| Model | SH6-503S |
| Max. Resolution | 2560×1920 |
| Full Frame Rate | 3000FPS |
| Max. Frame Rate | 500000FPS |
| Min. Exposure Time | 100ns |
| Bit Depth | 8bit |
| Color | Monochrome (M) / Color (C) |
| Cell Size(μm) | 7.8μm |
| Data interface | 10GigE/GigE |
| Dynamic Range | 60dB |
| Analog Gain | ×2、×4、×8 |
| Operating Temperature | Standard -10~50℃ customizable -40~65℃wide temperature range version |
| Heat dissipation mode | Air Cooling(Optional) |
| Pluggable HDD | |
| Extended Memory | 4TB |
| RAM | 40GB/80GB/160GB(Optional) |
| Lens Mount | E mount (adapt to F mount C mount and EF mount) |
| Power consumption | DC24V,55W,dual power supply |
| Dimensions (excluding protrusion parts) | 212D*110W*110H |
| Weight | 3.8kg |
Data Download
SinceVision-High-speed Camera-Product Brochure 01V1 Hot New
PDF / 12.98MB
Product Manual
Customer Case
Related Products












