Category
SH6-501
Maximum shooting speed: 14000FPS
Minimum exposure time: 1μs
Pixel size: 9μm
Dynamic range: 64dB
Data bandwidth: 50Gbps
Standard memory: 40GB/80GB/160GB/320GB optional
Expandable memory: 4TB/12TB/24TB optional
Application scenarios: High-end scientific research, defense, aerospace, high-speed industry, etc.
Compliance: CE / KC / FCC
Product Specification
| Model | SH6-501 |
| Max. Resolution | 2560×2016 |
| Full Frame Rate | 1000FPS |
| Max. Frame Rate | 14000FPS |
| Min. Exposure Time | 1μs |
| Bit Depth | 8bit |
| Color | Monochrome (M) / Color (C) |
| Cell Size(μm) | 9μm |
| Data interface | 10GigE/GigE |
| Dynamic Range | 64dB |
| Analog Gain | ×2、×4、×8 |
| Operating Temperature | Standard -10~50℃ customizable -40~65℃wide temperature range version |
| Heat dissipation mode | Air Cooling |
| Pluggable HDD | |
| Extended Memory | 4TB |
| RAM | 40GB/80GB/160GB(Optional) |
| Lens Mount | E mount (adapt to F mount C mount and EF mount) |
| Power consumption | DC24V,55W,dual power supply |
| Dimensions (excluding protrusion parts) | 210D*110W*110H |
| Weight | 3.8kg |
Data Download
SinceVision-High-speed Camera-Product Brochure 01V1 Hot New
PDF / 12.98MB
Product Manual
Customer Case
Related Products












