Category
SE1-010K4
Repeatability: 5μm
Transmitter/receiver distance: Maximum 300mm
Measurement range: Edge: ±5mm / Width: 10mm
Response time: 250µs / 4kHz sampling frequency
Linearity: ±0.4%F.S. (±40μm) at a transmitter/receiver distance of 100mm
Product Specifications
| Model | SE1-010K4 |
| Measuring range(mm) | ±5 mm |
| Installation distance of sensor heads(mm) | Max.300 mm |
| Light source - Medium - wavelength | Red semiconductor laser ·660nm nm |
| Maximum output power(μw) | 400 μw |
| Laser grade | class I(IEC) |
| Spot size(mm) | 3*14 mm |
| Linearity | ±0.4%F.S.(±40μm) |
| Repeatability(μm) | 5 μm |
| Sampling period(μs) | 250 μs |
| Temperature drift | ±0.02 %F.S./℃ |
| Indicator LED | Emitter-power indicator: green Receiving head-power indicator: green Alarm indicator: red |
| Communication method | RS-485 (the longest cable is 10m) |
| Power supply voltage | DC12-24V±10% |
| Current consumption | Emitter: less than 22mA (at DC12V) Receiving head: less than 82mA (at DC12V) |
| Connection type | Connector: M8-6 pin connector with 300mm cable |
| Protection circuit | Reverse connection protection short circuit protection overcurrent protection and overvoltage protection |
| Lead strength | The maximum tensile force can be 30N lasting for 1min |
| Protection grades | IP67 |
| Operating ambient temperature / humidity | '-10~+50℃/35~85% RH(no condensation and freezing) |
| Storage ambient temperature / humidity | '-20~+70℃/35~85% RH(no condensation and freezing) |
| Ambient illumination | Sunlight: less than 10000lux incandescent lamp: less than 3000lux |
| Vibration resistance | 10~55Hz double amplitude 1.5mm for 2 hours in each direction of X Y and Z |
| Impact resistance | About 50g (500m/S2) 3 times in each direction of X Y and Z |
| EMC | EMC Directive (2014/30/EU) |
| Environment | RoHS directive (2011/65/EU) |
| Shell material | Aluminium alloy |
| Weight | Transmitting head and receiving head: 35g each (including 300mm cable) |
Downloads
SinceVision-SE1 installation diagram
PDF / 163.54KB
Product Specifications
SinceVision-SE Series Documentation
ZIP / 17.71KB
Technical Guide
SinceVision-SE Series SOP
ZIP / 565.56KB
Technical Guide
SinceVision-SE Series User Manual
ZIP / 14.83MB
Technical Guide
SinceVision-SE Series User Manual
ZIP / 9.69MB
Technical Guide












