Category
SCI04020
Spot size: 16μm/32μm
Working distance: 40mm
Linearity: ±0.8μm
Angular characteristics: ±20°
Minimum measurable transparent object thickness: 130μm
Product Specifications
| Model | SCI04020 |
| Controller | SCI501A/SCI502A,SCI501B/SCI502B |
| Fixture model | SCI-01 |
| Spot size(μm) | 16/32 μm |
| Working distance(mm) | 40 mm |
| Measuring range(mm) | 4 mm |
| Resolution(μm) | 0.006 μm |
| Linearity(μm) | ±0.8 μm |
| Angle characteristic | ±20° |
| Minimum measurable transparent object thickness(μm) | 130 μm |
| Diameter | 39 mm |
| Diameter(mm) | 105.27 mm |
| Length(mm) | 260 g |
| Weight(g) | 24VDC±10% |
| Power supply voltage | 35%~85%RH (no condensation) |
| Shell material | Aluminium alloy |
Accessories
Related Products












