Category
SCI01236
Spot size: 55μm/115μm
Working distance: 25mm
Linearity: ±0.24μm
Angular characteristics: ±36°
Minimum measurable transparent object thickness: 35μm
Compliant with CE/FCC/KC standards
Product Specifications
| Model | SCI01236 |
| Controller | SCI501A/SCI502A/SCI501B/SCI502B |
| Fixture model | SCI-01 |
| Spot size(μm) | 55/115 μm |
| Working distance(mm) | 25 mm |
| Measuring range(mm) | 1.2 mm |
| Resolution(μm) | 0.006 μm |
| Linearity(μm) | ±0.24 μm |
| Angle characteristic | ±36° |
| Minimum measurable transparent object thickness(μm) | 35 μm |
| Diameter | 62 mm |
| Diameter(mm) | 167.5 mm |
| Length(mm) | 738 g |
| Weight(g) | 24VDC±10% |
| Power supply voltage | 35%~85%RH (no condensation) |
| Shell material | Aluminium alloy |
Accessories
Case Studies
Related Products












