Category
SCI00532
Spot size: 7μm/14μm
Working distance: 25mm
Linearity: ±0.2μm
Angular characteristics: ±32°
Minimum measurable transparent object thickness: 20μm
Product Specifications
| Model | SCI00532 |
| Controller | SCI501A/SCI502A,SCI501B/SCI502B |
| Fixture model | SCI-01 |
| Spot size(μm) | 7/14 μm |
| Working distance(mm) | 25 mm |
| Measuring range(mm) | 0.5 mm |
| Resolution(μm) | 0.006 μm |
| Linearity(μm) | ±0.2 μm |
| Angle characteristic | ±32° |
| Minimum measurable transparent object thickness(μm) | 20 μm |
| Diameter | 53 mm |
| Diameter(mm) | 159.7 mm |
| Length(mm) | 535 g |
| Weight(g) | 24VDC±10% |
| Power supply voltage | 35%~85%RH (no condensation) |
| Shell material | Aluminium alloy |
Accessories
Downloads
SinceVision-Software User Manual-SG-SGI-SC-SCI Series_Communication Library
ZIP / 1.6MB
Technical Guide
SinceVision-SG-imaging software user manual for SGSCI SGIseries displacement sensor
PDF / 7.51MB
Technical Guide
SinceVision-SCI Documentation
ZIP / 3.8MB
Technical Guide
SinceVision-SCI Hardware User Manual
ZIP / 9.65MB
Technical Guide
SinceVision-SCI Software User Manual
ZIP / 15.37MB
Technical Guide
Related Products












