Category
SGI400
Repeatability: 2μm
Working distance: 400mm
Linearity: ±0.05% F.S.
Sampling frequency: 1k-88kHz
Wide spot/small spot type: 190*1300μm/Φ450μm
Temperature characteristic: 0.01% F.S./℃
CE, FCC compliant
Product Specifications
| Model | SGI400 |
| Reference distance (RF) | 400 mm |
| Measuring range | ±100 mm |
| Light source wavelength | 655 nm |
| Laser class | Class II |
| Spot size (Reference distance) | Φ450 μm |
| Repeatability | 2 μm |
| Linearity | ±0.05% F.S. |
| Temperature characteristics | 0.01% F.S./℃ |
| Sampling refresh rate | 1/2/5/10/20/50/88 kHz |
| Communication port | 1 100Base-TX/1000Base-T Ethernet interface,1 RS485 |
| Analog output | 1-channel analog outputs,supports analog voltage and analog current switching |
| IO input | 2 channels timing,zeroing and single-ended encoder function multiplexing |
| IO output | 4 channel,determines status of output |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Working humidity | 35%-85% no condensation |
| ESD protection | Contact discharge 4kV,air discharge 8kV, conforms with IEC61000-4-2 standard |
| EFT protection | Power port 2kV/5 or 100kHz,signal port 1kV/5 or 100kHz, conforms with IEC61000-4-4 |
| Bumps | 50Gs/3ms on each axis, conforms with IEC 68-2-27 Ea |
| Vibrations | 10Gs (10-500Hz), conforms with IEC 68-2-6 Fc |
| IP level | IP67, conforms with IEC 60529 standard |
| Dimensions | 119*85*35 mm |
| Weight (including cable) | 380 g |
Accessories
Downloads
SinceVision-SG-imaging software user manual for SGSCI SGIseries displacement sensor
PDF / 7.51MB
Technical Guide
SinceVision-SG & SGI Series Documentation
ZIP / 4.43MB
Technical Guide
SinceVision-Hardware User Manual-SG&SGI Series Laser Displacement Sensor
ZIP / 23.43MB
Technical Guide
SinceVision-Software User Manual-SG-SGI-SC-SCI Series_Communication Library
ZIP / 1.6MB
Technical Guide
SinceVision-SGI400 installation diagram
PDF / 203.2KB
Product Specifications
SinceVision-SGI400 parameters
PDF / 280.09KB
Product Specifications
Customer Cases
Related Products












