Category
SG5150
Repeatability: 0.25μm
Working distance: 150mm
Measurement range: -47mm~35mm
Linearity: ±0.02% F.S.
Sampling frequency: 1/5/10/20/50/88/200/400/590kHz (10 selectable levels)
Spot diameter: Small spot: Φ190μm; Wide spot: 190*1300μm
CE, FCC compliant
Product Specifications
| Model | SG5150 |
| Reference distance (RF) | 150 mm |
| Measuring range | -47~35 mm |
| Light source wavelength | 655 nm |
| Laser class | Class II |
| Spot size (Reference distance) | Φ190 μm |
| Repeatability | 0.25 μm |
| Linearity | ±0.02%F.S. |
| Temperature characteristics | 0.01%F.S./℃ F.S./℃ |
| Sampling refresh rate | 1/2/5/10/20/50/88/200/400/590 kHz |
| Communication port | 1 100Base-TX/1000Base-T Ethernet interface, 1 RS232 |
| Analog output | 4-channel analog outputs, supports analog voltage and analog current switching |
| IO input | 14 channels, supports timing, zeroing, reset, laser control, recipe switching and other functions |
| IO output | 16 channel, determines status of output |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Working humidity | 35%-85% no condensation |
| ESD protection | Contact discharge 4kV, air discharge 8kV, conforms with IEC61000-4-2 standard |
| EFT protection | Power port 2kV/5 or 100kHz, signal port 1kV/5 or 100kHz, conforms with IEC61000-4-4 |
| Bumps | 50Gs/3ms on each axis, conforms with IEC 68-2-27 Ea |
| Vibrations | 10Gs (10-500Hz), conforms with IEC 68-2-6 Fc |
| IP level | IP67, conforms with IEC 60529 standard |
| Dimensions | 85*76*47 mm |
| Weight (including cable) | 370 g |
Accessories
Downloads
SinceVision-SG-imaging software user manual for SGSCI SGIseries displacement sensor
PDF / 7.51MB
Technical Guide
SinceVision-SG5150 installation diagram
PDF / 188.7KB
Product Specifications
SinceVision-SG5150 parameter
PDF / 188.7KB
Product Specifications
Related Products












