Category
SG3035
Repeatability: 0.05μm
Working distance: 30mm
Measurement range: ±5mm
Linearity: ±0.05% F.S.
Sampling frequency: 1/2/5/10/20/50/88kHz (7 selectable levels)
Spot diameter: Large spot: Φ60μm; Wide spot: 60*400μm
CE, FCC compliant
Product Specifications
| Model | SG3035 |
| Reference distance (RF) | 30 mm |
| Measuring range | ±5 mm |
| Light source wavelength | 655 nm |
| Laser class | Class II |
| Spot size (Reference distance) | 60*400 μm |
| Repeatability | 0.05 μm |
| Linearity | ±0.05% F.S. |
| Temperature characteristics | 0.01% F.S./℃ |
| Sampling refresh rate | 1/2/5/10/20/50/88 kHz |
| Communication port | 1 100Base-TX/1000Base-T Ethernet interface,1 RS232 |
| Analog output | 4-channel analog outputs, supports analog voltage and analog current switching |
| IO input | 14 channels,supports timing, zeroing, reset, laser control, recipe switching and other functions |
| IO output | 16 channel, determines status of output |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Working humidity | 35%-85% no condensation |
| ESD protection | Contact discharge 4kV,air discharge 8kV, conforms with IEC61000-4-2 standard |
| EFT protection | Power port 2kV/5 or 100kHz,signal port 1kV/5 or 100kHz, conforms with IEC61000-4-4 |
| Bumps | 50Gs/3ms on each axis, conforms with IEC 68-2-27 Ea |
| Vibrations | 10Gs (10-500Hz), conforms with IEC 68-2-6 Fc |
| IP level | IP67, conforms with IEC 60529 standard |
| Dimensions | 90*75*38 mm |
| Weight (including cable) | 324 g |
Accessories
Downloads
SinceVision-SGI-Imaging Hot
ZIP / 50.76MB
Product Software
SinceVision-SG & SGI Series Documentation
ZIP / 4.43MB
Technical Guide
SinceVision-Hardware User Manual-SG&SGI Series Laser Displacement Sensor
ZIP / 23.43MB
Technical Guide
SinceVision-Software User Manual-SG-Imaging
ZIP / 14.79MB
Technical Guide
SinceVision-Software User Manual-SG-SGI-SC-SCI Series_Communication Library
ZIP / 1.6MB
Technical Guide
SinceVision-SG-imaging software user manual for SGSCI SGIseries displacement sensor
PDF / 7.51MB
Technical Guide
SinceVision-SG3035 installation diagram
PDF / 146.63KB
Product Specifications
Related Products












