Category
SD22-150
Reference distance: 150mm
Measurement range: ±100mm
Repeatability: 60μm
Spot size: 400*2300μm
Sampling frequency: 0.3/0.5/1/2/3kHz
Laser output power: 1mW
CE, FCC compliant
Product Specifications
| Model | SD22-150 |
| Reference distance (RF) | 150 mm |
| Measuring range | ±100 mm |
| Light source wavelength | 655 nm |
| Laser class | Class II |
| Spot size (Reference distance) | 400*2300 μm |
| Repeatability | 60 μm |
| Linearity | ±0.1% F.S. |
| Temperature characteristics | 0.05% F.S./℃ |
| Sampling refresh rate | 0.3/0.5/1/2/3 kHz |
| Communication port | 1 RS485 |
| Analog output | 1 channel analog output,analog voltage (0~10V) or analog current (4~20mA) Analog voltage or current cannot be switched |
| IO input | 1 channel,supports functions,such as laser shutdown,remote teaching,sampling and holding,single-pulse trigger,zeroing,etc. |
| IO output | 1 channel, judging status output |
| Operating temperature | -10~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Working humidity | 35%-85% no condensation |
| ESD protection | Contact discharge 4kV,air discharge 8kV, conforms with IEC61000-4-2 standard |
| EFT protection | Power port 2kV/5 or 100kHz,signal port 1kV/5 or 100kHz, conforms with IEC61000-4-4 |
| Bumps | 500m/s² (approx. 50G), 3 times along the X,Y,and Z axes |
| Vibrations | 10-55Hz double amplitude 1.5mm along X,Y and Z axes for 2 hours |
| IP level | IP67, conforms with IEC 60529 standard |
| Dimensions | 44*31*18 mm |
| Weight (including cable) | 70 g |
Accessories
Downloads
SinceVision-SD22 & SD33 Documentation
ZIP / 986.41KB
Technical Guide
SinceVision-Hardware User Manual-SD33&SD22 Series_Instruction Manual
ZIP / 7.53MB
Technical Guide
SinceVision- SD22-150 Installation diagram
PDF / 173.12KB
Product Specifications
SinceVision-SD22-150 Parameter
PDF / 173.12KB
Product Specifications
Related Products












