Category
SD-C050
Reference distance: 50mm
Measurement range: ±15mm
Repeatability: 15μm
Spot size: 70μm
Sampling frequency: 0.1/0.2/1kHz
Laser output power: 1mW
CE, FCC compliant
产品规格
| Model | SD-C050 |
| Reference distance (RF) | 50 mm |
| Measuring range | ±15 mm |
| Light source wavelength | 655 nm |
| Laser class | Class II |
| Spot size (Reference distance) | 70 μm |
| Repeatability | 15 μm |
| Linearity | ±0.1% F.S. |
| Temperature characteristics | ±0.05% F.S./℃ |
| Sampling refresh rate | 0.1/0.2/1 kHz |
| Communication port | 1 RS485 |
| Analog output | 1-channel analog output, analog voltage (0~5V) or analog current (4~20mA). |
| IO input | 1 channel, supports laser on/off, teaching, triggering, zero reset, etc. |
| IO output | 1 channel, judging status output |
| Operating temperature | -10~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~60 ℃ |
| Working humidity | 35%-85% no condensation |
| ESD protection | Contact discharge 4kV,air discharge 8kV, conforms with IEC61000-4-2 standard |
| EFT protection | Power port 2kV/5 or 100kHz,signal port 1kV/5 or 100kHz, conforms with IEC61000-4-4 |
| Bumps | 500m/s² (approx. 50G), 3 times along the X,Y,and Z axes |
| Vibrations | 10-55Hz double amplitude 1.5mm along X,Y and Z axes for 2 hours |
| IP level | IP67, conforms with IEC 60529 standard |
| Dimensions | 44.4*25*20 mm |
| Weight (including cable) | 50 g |
Accessories
Downloads
SinceVision-Hardware User Manual-SD-C Series_Instruction Manual
ZIP / 25.21MB
Technical Guide
SinceVision-SD-C1050 Parameter
PDF / 216.42KB
Product Specifications
Related Products












