Category
SS2-70K5D
Technical approach: White light spot
Working distance: 30-70mm
Sampling frequency: 5KHz
Communication method: RS-485 ; IO,IO-link
Multiple functions: Multi-color detection, timer, anti-interference...
Product Specifications
| Model | SS2-70K5D |
| Measuring range(mm) | 30-70 mm |
| Minimum spot size | About1.6 x2.9mm @ 50 mm |
| Power supply voltage | 12~24V DC including ±10% ripple (P-P) |
| Current consumption | ≤60mA 24VDC (without load)≤110mA 12VDC (without load) |
| Response time | 200μs/500μs/1ms/10ms/100ms/500ms switchable |
| Light source | White LED |
| Anti-interference function | Set different frequencies up to 2 sets |
| Timer | Off/On Delay/Off Delay/Single shot |
| Connection mode | 4-core 2m trailing cable 4-core 0.3m trailing cable with aviation plug |
| Control output | NPN open collector /PNP open collector switchable ≤30V ≤50mA and residual voltage ≤ 2VN.O./N.C switchable |
| External input | Calibration/stop lighting switchable Short circuit current: NPN:≤1mA/PNP:≤2mA. Please refer to the wiring diagram for loading voltage and the timing diagram for input time. |
| Communication method | RS-485 ; IO,IO-link |
| Power saving mode | It is not turned on by default. After the power-saving mode is turned on the display numbers will be automatically turned off after all the buttons have not been operated for 15s and any button can be pressed to return to normal. |
| Protective circuit | Power reverse connection protection/ power surge protection /output overcurrent protection /output reverse connection protection /output overload protection and output short circuit protection. |
| EMC | EMC Directive (2014/30/EU) |
| Protection grade (outer case) | IP67(IEC60529) |
| Ambient illumination | Incandescent lamp: ≤10000x; Sunshine: ≤20000k |
| Ambient temperature and humidity | -20 ~ 50°C /35~85%RH (no condensation and frost) |
| Vibration resistance | 10~55Hz/ double amplitude of 1.5mm/ 2 hours in X/Y/Z direction |
| Impact resistance | 1000m/s2/ 6 times in X/Y/Z direction |
| Environmental protection | RoHS directive (2011/65/EU) RoHS of China (No.32) |
| Dimension(mm) | 47*34.5*23 mm |
| Material | Shell: aluminum alloy; Indicator LED cover +PC key: PC+ABS Lens cover: glass; Cable and sheath: PVCDisplay cover: with anti-damage coating PMMA |
| Weight(including 2m cable)g | 100 g |
Accessories
Downloads
SinceVision-Sensor Product Catalog 02V1 Hot New
PDF / 5.05MB
Product Manual












