Category
SRI8059
X-axis width: 15-17mm
Scanning speed: 2300-67000Hz
Z-axis linearity: ±0.02% F.S.
Light source wavelength: 405nm
Laser grade: 2M
Compliant with FCC Standards
Product Specifications
| Model | SRI8059 |
| Reference distance (CD) | 59 mm |
| Z-axis height (FS) | 11.5 mm |
| X-axis width - Near-end | 15 mm |
| X-axis width - Reference distance | 16 mm |
| X-axis width - far end | 17 mm |
| Light source wavelength | 405 nm |
| Laser Class | 2M |
| Laser output power | 10 mW |
| Z-axis repeatability | 0.12 μm |
| X-axis repeatability | 1.5 μm |
| X-axis data interval | 5 μm |
| Z-axis linearity | ±0.02 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 2300-67000 HZ |
| Weight | 1333 g |
| Size | 142.5*57.5*122.5 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Accessories
Downloads
SinceVision-SRI8059 Installation Diagram
PDF / 172.55KB
Product Specifications
SinceVision-SRI8059 Parameter
PDF / 427.67KB
Product Specifications
Related Products












