Category
SRI7700
X-axis width: 385-565mm
Scanning speed: 750-10000Hz
Z-axis linearity: ±0.02% F.S.
Light source wavelength: 450nm
Laser grade: 3R
Compliant with FCC Standards
Product Specifications
| Model | SRI7700 |
| Reference distance (CD) | 700 mm |
| Z-axis height (FS) | 380 mm |
| X-axis width - Near-end | 385 mm |
| X-axis width - Reference distance | 470 mm |
| X-axis width - far end | 565 mm |
| Light source wavelength | 450 nm |
| Laser Class | 3R |
| Laser output power | 50 mW |
| Z-axis repeatability | 10 μm |
| X-axis repeatability | 37.5 μm |
| X-axis data interval | 150 μm |
| Z-axis linearity | ±0.02 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 750-10000 HZ |
| Weight | 3000 g |
| Size | 600*58*86 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Accessories
Downloads
SinceVision-SRI7700 installation diagram
PDF / 163.42KB
Product Specifications
SinceVision-SRI7700 Parameter
PDF / 280.17KB
Product Specifications
Related Products












