Category
SRI7400R
X-axis width: 146-300mm
Scanning speed: 1500~20000Hz
Z-axis linearity: ±0.02% F.S.
Light source wavelength: 405nm/660nm
Laser grade: 2M
Compliant with FCC Standards
Product Specifications
| Model | SRI7400R |
| Reference distance (CD) | 400 mm |
| Z-axis height (FS) | 339 mm |
| X-axis width - Near-end | 146 mm |
| X-axis width - Reference distance | 195 mm |
| X-axis width - far end | 300 mm |
| Light source wavelength | 405/660 nm |
| Laser Class | 2M |
| Laser output power | 10 mW |
| Z-axis repeatability | 5 μm |
| X-axis repeatability | 20 μm |
| X-axis data interval | 90 μm |
| Z-axis linearity | ±0.02 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 1500-20000 HZ |
| Weight | 1200 g |
| Size | 200.5*54*94 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Accessories
Downloads
SinceVision-SRI7400R Installation Diagram
PDF / 209.5KB
Product Specifications
SinceVision-SRI7400R Parameter
PDF / 254.23KB
Product Specifications
Related Products












