Category
SRI7240
X-axis width: 115-185mm
Scanning speed: 1500~20000Hz
Z-axis linearity: ±0.02% F.S.
Light source wavelength: 405nm
Laser grade: 2M
Compliant with FCC Standards
Product Specifications
| Model | SRI7240 |
| Reference distance (CD) | 240 mm |
| Z-axis height (FS) | 153 mm |
| X-axis width - Near-end | 115 mm |
| X-axis width - Reference distance | 142 mm |
| X-axis width - far end | 185 mm |
| Light source wavelength | 405 nm |
| Laser Class | 2M |
| Laser output power | 10 mW |
| Z-axis repeatability | 1 μm |
| X-axis repeatability | 13 μm |
| X-axis data interval | 50 μm |
| Z-axis linearity | ±0.02 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 1500-20000 HZ |
| Weight | 1200 g |
| Size | 200*54*100 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Accessories
Downloads
SinceVision-SRI7240 installation diagram
PDF / 225.1KB
Product Specifications
SinceVisio-SRI7240 Parameter
PDF / 303.65KB
Product Specifications
Related Products












