Category
SRI71600
X-axis width: 745-2250mm
Scanning speed: 2500-20000Hz
Z-axis linearity: ±0.02% F.S.
Light source wavelength: 450nm/660nm
Laser grade: 3R
Compliant with FCC Standards
Product Specifications
| Model | SRI71600 |
| Reference distance (CD) | 1070 mm |
| Z-axis height (FS) | 1530 mm |
| X-axis width - Near-end | 745 mm |
| X-axis width - Reference distance | 1120 mm |
| X-axis width - far end | 2250 mm |
| Light source wavelength | 450/660 nm |
| Laser Class | 3R |
| Laser output power | 50 mW |
| Z-axis repeatability | 100 μm |
| X-axis repeatability | 150 μm |
| X-axis data interval | 500 μm |
| Z-axis linearity | ±0.02 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 2500-20000 HZ |
| Weight | 1850 g |
| Size | 294.5*59*102 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Accessories
Downloads
SinceVision-SRI71600 Installation Diagram
PDF / 132.92KB
Product Specifications
SinceVision-SRI71600 Parameter
PDF / 242.16KB
Product Specifications
Related Products












