Category
SRI7140
X-axis width: 70-110mm
Scanning speed: 1500~20000Hz
Z-axis linearity: ±0.02% F.S.
Light source wavelength: 405nm/660nm
Laser grade: 2M
Compliant with FCC Standards
Product Specifications
| Model | SRI7140 |
| Reference distance (CD) | 140 mm |
| Z-axis height (FS) | 88 mm |
| X-axis width - Near-end | 70 mm |
| X-axis width - Reference distance | 86 mm |
| X-axis width - far end | 110 mm |
| Light source wavelength | 405/660 nm |
| Laser Class | 2M |
| Laser output power | 10 mW |
| Z-axis repeatability | 0.5 μm |
| X-axis repeatability | 7.5 μm |
| X-axis data interval | 30 μm |
| Z-axis linearity | ±0.02 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 1500-20000 HZ |
| Weight | 1000 g |
| Size | 155.5*54*94.5 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Accessories
Downloads
SinceVision-SRI7140 Installation Diagram
PDF / 173.83KB
Product Specifications
SinceVision-SRI7140 Parameter
PDF / 252.57KB
Product Specifications
Related Products












