Category
SR9160
X-axis profile points: 6400
X-axis width: 84-120mm
Scanning speed: 1500~13000Hz
Z-axis linearity: ±0.02% F.S.
Light source wavelength: 405nm
Laser grade: 2M
Compliant with CE/KC/FCC Standards
Product Specifications
| Model | SR9160 |
| Reference distance (CD) | 160 mm |
| Z-axis height (FS) | 90 mm |
| X-axis width - Near-end | 84 mm |
| X-axis width - Reference distance | 99 mm |
| X-axis width - far end | 120 mm |
| Light source wavelength | 405 nm |
| Laser Class | 2M |
| Laser output power | 10 mW |
| Z-axis repeatability | 1.5 μm |
| X-axis repeatability | 4 μm |
| X-axis data interval | 19 μm |
| Z-axis linearity | ±0.02 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 6400 |
| Scanning speed | 1500-13000 HZ |
| Weight | 2020 g |
| Size | 205*127*70.5 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Downloads
SinceVision-SR9160 installation diagram
PDF / 310.97KB
Product Specifications
SinceVision-SR9160 Parameters
PDF / 250.12KB
Product Specifications
Related Products












