Category
SR8060H
X-axis width: 13mm
Scanning speed: 10000-67000Hz
Z-axis linearity: ±0.05% F.S.
Light source wavelength: 405nm
Laser grade: 2M
Compliant with CE/KC/FCC Standards
Product Specifications
| Model | SR8060H |
| Reference distance (CD) | 69 mm |
| Z-axis height (FS) | 6 mm |
| X-axis width - Near-end | 13 mm |
| X-axis width - Reference distance | 13 mm |
| X-axis width - far end | 13 mm |
| Light source wavelength | 405 nm |
| Laser Class | 2M |
| Laser output power | 10 mW |
| Z-axis repeatability | 0.2 μm |
| X-axis repeatability | 5 μm |
| X-axis data interval | 12 μm |
| Z-axis linearity | ±0.05 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 10000-67000 HZ |
| Weight | 650 g |
| Size | 126.5*84*55 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Downloads
SinceVision-3D Laser Profiler Product Catalog 02V1 Hot New
PDF / 5.95MB
Product Manual
Related Products












