Category
SR71600
X-axis width: 1000-1600mm
Scanning speed: 100-2200Hz
Z-axis linearity: ±0.05% F.S.
Light source wavelength: 450nm
Laser grade: 3R
Compliant with CE/KC/FCC Standards
Product Specifications
| Model | SR71600 |
| Reference distance (CD) | 1600 mm |
| Z-axis height (FS) | 1500 mm |
| X-axis width - Near-end | 1000 mm |
| X-axis width - Reference distance | 1600 mm |
| X-axis width - far end | 1600 mm |
| Light source wavelength | 450 nm |
| Laser Class | 3R |
| Laser output power | 50 mW |
| Z-axis repeatability | 100 μm |
| X-axis repeatability | 150 μm |
| X-axis data interval | 500 μm |
| Z-axis linearity | ±0.005 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 100-2200 HZ |
| Weight | 1500 g |
| Size | 290.5*100*59 mm |
| Operating temperature | 0~50℃ ℃ |
| Storage temperature | -20~70℃ ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Downloads
SinceVision-SR71600 Installation diagram
PDF / 543.13KB
Product Specifications
SinceVision-SR71600 Parameter
PDF / 245.45KB
Product Specifications
Case Studies
Related Products












