Category
SR7140
X-axis width: 81-105mm
Scanning speed: 1250~10000Hz
Z-axis linearity: ±0.025% F.S.
Light source wavelength: 405nm
Laser grade: 2M
Compliant with CE/KC/FCC Standards
Product Specifications
| Model | SR7140 |
| Reference distance (CD) | 140 mm |
| Z-axis height (FS) | 47 mm |
| X-axis width - Near-end | 81 mm |
| X-axis width - Reference distance | 93 mm |
| X-axis width - far end | 105 mm |
| Light source wavelength | 405 nm |
| Laser Class | 2M |
| Laser output power | 10 mW |
| Z-axis repeatability | 0.5 μm |
| X-axis repeatability | 8 μm |
| X-axis data interval | 30 μm |
| Z-axis linearity | ±0.025 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 1250-10000 HZ |
| Weight | 850 g |
| Size | 146*48.3*93.2 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Downloads
SinceVision-SR7140 Installation diagram
PDF / 284.86KB
Product Specifications
SinceVision-SR7140 Parameter
PDF / 208.99KB
Product Specifications
Case Studies
Related Products












