Category
SR7080
X-axis width: 57.5-68mm
Scanning speed: 2500~10000Hz
Z-axis linearity: ±0.025% F.S.
Light source wavelength: 405nm
Laser grade: 2M
Compliant with CE/KC/FCC Standards
Product Specifications
| Model | SR7080 |
| Reference distance (CD) | 80 mm |
| Z-axis height (FS) | 24 mm |
| X-axis width - Near-end | 57.5 mm |
| X-axis width - Reference distance | 60 mm |
| X-axis width - far end | 68 mm |
| Light source wavelength | 405 nm |
| Laser Class | 2M |
| Laser output power | 10 mW |
| Z-axis repeatability | 0.4 μm |
| X-axis repeatability | 5 μm |
| X-axis data interval | 20 μm |
| Z-axis linearity | ±0.025 % F.S. |
| Number of X-axis contour points | 3200 |
| Scanning speed | 2500-10000 HZ |
| Weight | 730 g |
| Size | 143.5*48*93.2 mm |
| Operating temperature | 0~50 ℃ |
| Storage temperature | -20~70 ℃ |
| Operating voltage | 24VDC±10% |
| Communication methods | 1 × 100Base-TX / 1000Base-T Ethernet port |
| Shell material | aluminum alloy |
Downloads
SinceVision-SR7080 Installation diagram
PDF / 1.14MB
Product Specifications
SinceVision-SR7080 Parameter
PDF / 173.51KB
Product Specifications
Case Studies
Related Products












